KATLİAMLARI VE SİVAS'I UNUTMA Özel

2 Temmuz 1993`te Sivas`ta yaşanan ve "insanlık suçu" olarak tarihe geçen devlet destekli katliamın üzerinden tam 22 yıl geçti. 22 yıldır yüreğimizi yakan Sivas katliamını yapanları, onları kışkırtanları, devletiyle, hükümetiyle, yargısıyla ve çarpık demokrasi anlayışı ile 22 yıldır katilleri koruyup kollayanları lanetliyoruz.

Sivas katliamı, Türkiye`de yaşayan çeşitli inanç ve mezheplerden halklarımızın umudu ve aydınlık geleceği olan aydın, yazar ve... sanatçıların da içinde olduğu 35 insanın ırkçı-gerici güçler tarafından katledilmesiyle insanlık tarihe "kara bir leke" ve büyük bir utanç olarak geçmiştir.

Sivas katliamı, tıpkı 1 Mayıs 77 katliamı, Malatya, Maraş, Çorum, Gazi Mahallesi katliamları gibi bilinçli bir şekilde karanlıkta bırakılarak unutturulmak istenmiş, önceki katliamlar gibi, arkasındaki karanlık güçler bilinçli olarak açığa çıkarılmamış, katilleri korunarak yaşanan katliamlar unutturulmak istenmiştir.

Geçmişte Maraş`ta, Çorum`da ve ülkenin çeşitli yerlerinde yaşanan katliamları tertip eden ve faillerini koruyan zihniyet aradan geçen 22 yıla rağmen bugün de varlığını sürdürmektedir. Gezi eylemleri sırasında polis kurşunuyla öldürüldüğü açıkça belli olan Ethem Sarısülük`ün katilini koruyanlar, Lice`de karakol yapımına karşı demokratik tepkisini gösterirken asker kurşunuyla öldürülen 18 yaşındaki Medeni Yıldırım`ın katilini koruyanlar, IŞİD çetelerine "yabancı savaşçı" diyerek övenler, onlara tırlar dolusu silah gönderenler, IŞİD çetelerinin sınırdan geçişine izin verenler, Kobani’de yaşanan katliamlar ile Sivas katliamını yaptıran ve katillerini koruyan zihniyet aynıdır.

AKP iktidarının, geçtiğimiz yıllarda Sivas`ta katliam anması yapmayı yasaklayacak kadar ileri gitmesi, katliamı açıkça sahiplendiğini göstermiştir. 22 yıl önce Sivas katliamı sanıklarının avukatlığını yaparak katliamı açıkça sahiplendiğini gösteren bazı şahısların, bugün iktidar partisi saflarında milletvekili, hatta bakan olarak görev yapıyor olması, başka bir söze gerek bırakmamaktadır.

Türkiye`de geçmişte halkları birbirine düşürerek katliamlara zemin hazırlayanlar, bugün hala ayrımcı, ırkçı-gerici politikalarını sürdürerek halkların kardeşliğini ve emekçilerin birliğini engellemek için ellerinden geleni yapmaktadır. RTE Gezi eylemleri sırasında halkın masum dini duygularını kullanarak "Camide içki içildi" şeklinde yalan beyanlarda bulunması, halkın demokratik başkaldırısının K.Maraş, Çorum, Sivas katliamı gibi kitlesel katliam kışkırtıcılığı ile bastırılmak istendiğini göstermektedir.

Toplumsal yaşamı hükümeti ve onun bir numaralı şiddet aracı polis şiddeti ile tehdit eden, doğrudan iktidar destekli tüm saldırı ve katliamlar, Anadolu`nun farklı renklerinin, kimliklerinin ve kültürlerinin barış içinde bir arada yaşama isteğini kırmayı asla başaramayacaktır.

İnsanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır. Eğitim Sen olarak, 2 Temmuz Sivas katliamının 22. yılı vesilesiyle yaşamını yitiren canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, katliamı gerçekleştirenleri ve destekçilerini büyük bir öfke ile lanetliyoruz! 30.06.2015

Eğitim Sen Adana Şube Yürütme Kurulu Adına

Ahmet KARAGÖZ

 

Şube Başkanımehmet akarsubaşı

Okunma 3660 defa Son Düzenlenme Salı, 30 Haziran 2015 13:44