21. Altın Koza Film Festivali Programı

21. Altın Koza Film Festivali Programı

 

FESTİVAL AÇILIŞ TÖRENİ

TÜRK SİNEMASI’NIN 100. YILI KONSEPTİYLE HAZIRLANDI..

Festivalin 16 Eylül Salı gecesi yapılacak Açılış Töreni, Türk Sineması’nın 100. Yılı kutlamaları çerçevesinde pek çok sinema emekçisinin katılacağı özel bir konseptte hazırlandı.

Gecede Türk Sineması’nın unutulmazları özel hazırlanan VTR ile sunulurken,

Gecede, ayrıca Banu, Belkıs Özener, Ersan Erdura, Funda, Güzin-Baha, İskender Doğan, Neşe Karaböcek, Selçuk Ural, Semiha Yankı, Seyyal Taner, Tülay Özer sahne alarak, Türk filmlerinin unutulmaz şarkılarını seslendirecek.

Yine, Cahit Berkay, film müziklerinden oluşan kısa bir konser verecek.

Merkez Park Amfi Tiyatro’da gerçekleşecek tören, saat 20.30’da başlayacak.

FESTİVAL YARIŞMALARI

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

Son bir yıl içinde çekilmiş Türk filmlerinin başvurduğu yarışmada, 12 film jüri önüne çıkacak.

Finalist filmler şöyle:
Balık/ Yönetmen: Derviş Zaim
Beni Sen Anlat  / Yönetmen: Mahur Özmen
Deniz Seviyesi / Yönetmen: Nisan Dağ, Esra Saydam
Firak / Yönetmen: Halil Özer
Gittiler: Sair ve Meçhul  / Yönetmen: Kenan Korkmaz
İçimdeki Balık  / Yönetmen: Ertan Velimatti Alagöz
Neden Tarkovski Olamıyorum? / Yönetmen: Murat Düzgünoğlu
Nergis Hanım / Yönetmen: Görkem Şarkan
Silsile / Yönetmen: Ozan Açıktan
Toz Ruhu / Yönetmen: Nesimi Yetik
Yağmur: Kıyamet Çiçeği / Yönetmen:  Onur Aydın
Yola Çıkmak / Yönetmen: Evren Erdem

Başkanlığını daha önce düzenlenen Altın Koza Film Festivallerinde  en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini de almış olan ünlü yönetmen Reha Erdem’in üstleneceği jüride;‘11’e 10 Kala’ filmi ile yine Altın Koza’da en iyi film ödülü kazanmış yapımcı Nida Karabol, ulusal ve uluslararası pek çok ödüllü filmde görev almış görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, geçen yıl “Yozgat Blues” adlı filmiyle Altın Koza’da en iyi film ödülünü kazanan, sinemamızın genç yönetmenlerinden Mahmut Fazıl Coşkun, 20. Altın Koza Film Festivali’nin en iyi kadın oyuncu ödülü sahibi Ahu Türkpençe, Cannes’dan Altın Palmiye ile dönen “Kış Uykusu” filminde de yer alan ödüllü oyuncu Ayberk Pekcanile “Gönül Yarası” ve “Av Mevsimi” gibi birçok unutulmaz filmde çalışmış müzisyen Tamer Çıray görev alacak.

Yarışmada, ‘En İyi Film’ seçilecek eser, 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacak. Tüm kategorilerde ise, toplam 630.000 TL ödül dağıtılacak. Ödüller, 20 Eylül Cumartesi gecesi yapılacak Ödül Töreni ile sahiplerini bulacak.

 

 

 SİYAD En İyi Film Ödülü

Festival kapsamında verilecek ödüllerden biri de, SİYAD (Sinema Yazarları Derneği)’nin vereceği ‘SİYAD En İyi Film Ödülü’.

21. Adana Altın Koza Film Festivali SİYAD En İyi Film Ödülü’nü belirleyecek sinema yazarları Elif TuncaMurat Özer,Selim Eyüboğlu’ dan oluşuyor

 FİLM – YÖN Jürisi

21. Altın Koza Film Festivali’nde Film Yönetmenleri Derneği (Film-Yön) de En İyi Yönetmen ödülü verecek.

Bölümün jüri üyeleri yönetmenler,  Atalay TaşdikenCanan GeredeMelik Saraçoğlu.

Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması

Akdenizli kısa filmcilerin buluşma noktası haline getiren geleneksel Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na İspanya, Türkiye, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan, Portekiz, Suriye, Ürdün, Slovenya, Lübnan ve Kosova gibi ülkelerden yaklaşık 500 eser başvurdu.

Kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel dallarında toplam 63 filmin yer alacağı yarışmada, her dalda en iyi film seçilen eser, 10.000 TL’lik ödülün sahibi olacak.  Yarışmada toplam 40.000 TL ödül dağıtılacak.

ÇOLPAN İLHAN ANISINA
Festivalde bu yıl kaybettiğimiz usta oyuncu Çolpan İlhan anısına, Ömer Lütfi Akad’ın 1959 yapımıYalnızlar Rıhtımıisimli filmi seyirciyle buluşacak.

ALTIN KOZA ÖDÜLLÜ “GELİN” FİLMİ VENEDİK FİLM FESTİVALİ’NDEN SONRA ALTIN KOZA’DA

HÜLYA KOÇYİĞİT “GELİN” FİLMİ GALASI İLE ADANA’DA


Türk Sineması’nın büyük ismi Ömer Lütfi Akad’ın başyapıtlarından 1973 yapımı Gelin’in yenilenmiş kopyası ilk kez Altın Koza Film Festivali’nde gösterilecek. Filmin gösterimine yapımcı Fuat Erman da katılacak.

Filmin yenilenmiş kopyası ilk defa bu yılki Venedik Film Festivali’nde gösterilmişti.

TÜRK SİNEMASI 2014
Festival, son bir yıl içinde çekilen Türk filmlerini bir kez daha izleyiciyle buluşturuyor. Bu kapsamda, Reha Erdem’inŞarkı Söyleyen Kadınlar, Murat Nas’ınTers Köşe, Ayşe Ayben Altunç’ınEylül’ün Kadın Yüzleri, Gürhan Özçiftçi’ninNe Gelen Var Ne Giden,Berfi Dicle Öğüt’ünKarda Açan Menekşeler, Reyan Tuvi’ninYeryüzü Aşkın Yüzü Olunca, Orhan Çalışır, Cengiz Kültür ve Dirk Meissner’inZülfü Livaneli – Doğu ve Batı Arasında Bir Sesisimli filmleri gösterilecek.

ORHAN KEMAL 100 YAŞINDA
Adanalı ünlü yazar ve senarist Orhan Kemal’in doğumunun yüzüncü yılı anısına oluşturulan bölümde, Eroğan Tokatlı’nın72. Koğuş, Halit Refiğ’inGurbet Kuşları, Erden Kıral’ınBereketli Topraklar Üzerinde, Şahin Gök’ünEskici ve Oğulları, Tunç Başaran’ınMurtazaile Mehmet Güleryüz’ünSessizlerin Sesi: Orhan Kemalisimli belgeseli izleyici önüne çıkacak.

 

ORHAN KEMAL 100 YAŞINDA SERGİSİ VE BELGESEL GÖSTERİMİ

21. Altın Koza Film Festivali, doğumunun yüzüncü yılında, eserleri Türk sinemasında pek çok filme ilham vermiş ünlü edebiyatçı ve senarist Orhan Kemal’i anıyor.

Festivalin gösterim bölümünde,  “Orhan Kemal 100 Yaşında” başlığı altında, sanatçının senaryosuna imza attığı ya da kendi eserlerinden uyarlanan filmler, seyirciyle buluşacak.  Bunun yanı sıra, 17 Eylül Çarşamba günü, saat 18.00’da, festival konuklarının ve Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’nün katılımıyla Abidin Dino Sanat Parkı’nda, “Orhan Kemal 100 Yaşında Sergisi’nin açılışı yapılacak. Sergide, sanatçının senaryosunu yazdığı filmlerin afişleri ve set fotoğrafları yer alacak.

Aynı gün saat 20.30’da, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda, Mehmet Güleryüz’ün yönettiği “Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal” adlı belgesel gösterilecek.

bereketli

 SİNEMA VE EDEBİYAT

Türk Sineması’nın yüzyıllık öyküsünde sinema ve edebiyat ilişkisi yazar Yekta Kopan moderatörlüğünde, Altın Koza ’da tartışılacak.

Oturumların konuşmacılarından biri, polisiye edebiyatımıza farklı bir soluk getiren yazar Ahmet Ümit olacak. Kendi eserleri de sinemaya uyarlanan Ümit, “Türk Sineması’nın Polisiye Edebiyatla İlişkisi” başlıklı konuşmasında geçmişten günümüze sinemamızın polisiye edebiyatla buluşmalarını derinlemesine analiz edecek.

Oturumların bir diğer katılımcısı yazar ve senarist Osman Şahin ise “Türk Sineması Edebiyatımızdan Nasıl Beslendi?” başlıklı oturumda, sinemamızın edebiyattan nasıl esinlendiğine ilişkin düşüncelerini dinleyicilerle paylaşacak.

“Yeni Türk Sineması ile Yeni Türk Edebiyatının İlişkisi” konusunda konuşacak yazar Hakan Günday, sinema-edebiyat yakınlaşmasını günümüz edebiyatı ve sineması özelinde tartışacak.

Adanalı gazeteci, yazar ve yapımcı Nebil Özgentürk ise “Adana’nın Türk Sinemasındaki Yeri” başlıklı oturumda, Çukurova’yı yazarları ve eserlerinin sinemaya sağladığı katkıya ilişkin görüşlerini paylaşacak.

18 Eylül Perşembe günü saat 11.00-16.00 arası, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek etkinlikler kapsamında yazarlar kitaplarını da imzalayacaklar.

 

Özel Gösterim: Kış Uykusu

 

2014 Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye ödülü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filmi, festival kapsamında özel bir gösterimle bir kez daha seyirciyle buluşacak. 17 Eylül Çarşamba günü gerçekleşecek gösterimde film ekibinden isimler de katılacak.

 

 

ADANA FİLM PAZARI
Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali kapsamında ilki geçen yıl açılan Adana Pazarı projesi, Türkiye sinemasının yeni ürünlerini dünya piyasasına tanıtıyor.

 

Adana Büyükşehir Belediyesi 21.Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında, SE-YAP işbirliğiyle ikincisi gerçekleştirilecek Adana Pazarı / Bazaar Adana, Türkiye’den her yapım aşamasındaki projenin uluslararası satış acentelerinin temsilcilerine tanıtımını amaçlıyor. Adana Pazarı, 15 – 21 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak festivale paralel olarak düzenlenecek ve sadece davetli uluslararası satış acentesi temsilcileri, festival programcıları ve müzelerin film küratörlerine açık olacak.

Koordinatörlüğünü sinema yazarı ve festival danışmanlarından Alin Taşçıyan’ın yaptığı pazarla ilgili bir açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Pazarı’nın uzun metrajlı kurmaca filmlerle sınırlı kalmayacağını;  pazara kısa film, belgesel, deneysel ve canlandırma dallarında, yapım ve yapım sonrası aşamalardaki her projenin katılabileceğini belirtti. Katılımcılar projelerinin tamamını, diledikleri uzunlukta bir bölümünü ya da fragmanını sunmayı tercih edebilecek.

Başvurular This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine yapılabilecek

Gündem belirleyen belgeseller Adana’da
13 belgeselle devr-i alem

15-21 Eylül’de gerçekleşecek 21. Adana Altın Koza Film Festivali, belgesellerle dünyanın gündemini izlemeye devam ediyor. Uluslararası festivallerde başarı kazanmış, gezegenin nabzını tutan belgeseller bu sene de festivalde başköşede… Festival programının bu yıl daha da genişleyen Dünya Belgeselleri: Gerçeğin Çölübaşlıklı bölümünde 13 belgesel yer alıyor. İçinde yaşadığımız gerçekliklere ayna tutan bu filmler, seyirciyi Abazya’dan Meksika’ya, Suriye’den Finlandiya’ya, Macaristan köylerinden İsviçre dağlarına, Gazze’den Tahran’a uzun bir yolculuğa çıkarıyor. Seçkide öne çıkan belgesellerden üçü ise Türkiye’ye dair.

Almanya’da yaşayan Cem Kaya’nın, dünya prömiyeri bir kaç hafta Locarno Film Festivali’nde gerçekleşen“Motör”(Remake Remix Rip-off) adlı filminin Türkiye’deki ilk gösterimi Adana’da yapılacak. ‘Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması’nı incelemek üzere Yeşilçam’ın en üretken yıllarını ele alan bu hem eğlenceli hem de araştırmacı belgesel, önümüzdeki aylarda çok konuşulacak!

Bu yıl Türkiye’den çıkan en başarılı belgesellerden“Tepecik Hayal Okulu”ise 2009’da genç yaşta kaybettiğimiz Ahmet Uluçay’ın hastalıkla son günlerine ve gerçekleşememiş hayallerine odaklanıyor. Güliz Sağlam’ın etkileyici belgeseli geçtiğimiz aylarda Documentarist’te FIPRESCI Ödülü kazanmıştı.

Bu yılki Gerçeğin Çölü bölümünün bir başka odak noktasını Suriye ve Filistin meselesi oluşturuyor. Filistin sinemasının köşe taşları arasında yer alan Michel Khleifi’nin de ilk filmi 1980 tarihli“Bereketli Hafıza”adlı belgesel özel bir gösterimle Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. Gazze’de kuşatma altındaki yaşamı kavuşamayan aileler üzerinden ele alan“Gazze Arıyor” yönetmeni Nahed Awwad’ın katılımıyla sunulacak.

Geçen sene ülkesinden kaçarak Türkiye’ye geçen Suriyeli yazar Yassin Al Haj Saleh’in bu zorlu yolculuğunu takip eden“Bizim Korkunç Ülkemiz”, FID Marseille’de En İyi Belgesel ödülü kazanmıştı. Film yönetmenin ve hayatının 16 yılını hapiste geçirmiş olan ana karakterinin katılımıyla gösterilecek. Filistin ve Suriye’ye dair bu önemli belgeseller, Filistinli ve Suriyelilerin ortak kimliği haline gelen ‘sürgünlük’ konusunun irdeleneceği bir yuvarlak masa toplantısıyladestekleniyor.“Çağımızın Yerinden Edilmiş Halkları: Filistinliler ve Suriyeliler”başlıklı panel iki ülkeden yönetmen ve aktivistlerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Adana’da seyirciyle buluşacak diğer belgeseller arasında, arılarını İsviçre dağlarında gezdiren bir arıcının sımsıcak öyküsünü anlatan“Arıcı”,Arjantin’den Finlandiya’ya uzanan bir ‘tango’ hikâyesinin anlatıldığı“Yaz Gecesi Tangosu”, Macaristan’da cinsel hayatlarını açık yüreklilikle anlatan sevimli yaşlıların öyküsü “Aşk Irmağı”, İran’dan bir grup kadın belgeselcinin kamerayı kendilerine çevirerek günümüz İran’ına dair önemli resimler yakaladığı“Meslek: Belgeselci”, unutulmuşluğa terk edilmiş yerli bir sanatçıyı takip ederek Meksika yerlilerinin doğayla uyumlu yaşamına tanıklık eden “Dağın Yankısı” sayılabilir.

Adana Altın Koza Film Festivali, bir kez daha seyircisini belgesellerle devr-i alem yapmaya davet ediyor!

OKULLARDA SİNEMADA – SİNEMA OKULLARDA

Festivalin gelenekselleşen bölümlerinden “Okullar Sinemada, Sinema Okullarda” kapsamında ilköğretim ve lise düzeyi öğrencileri, sinema salonlarında kendileri için özel seçilmiş filmleri izleme fırsatı bulacak.

Ayrıca; Salonu olan okullarda ise projeksiyon cihazı kurularak sinema salonlarına gelemeyen öğrencilere sinemanın büyüsü yaşatılacak..

 ENGELLİ FİLM GÖSTERİMLERİ

ENGELSİZ SİNEMA

“ENGELSİZ FESTİVAL” ünvanı alan Altın Koza, “ENGELSİZ SİNEMA” bölümü ile  bu yıl yine engelli vatandaşlarımız için özel program hazırladı.

Özel teknik donanımlarla hazırlanmış olan Engelsiz Sinema bölümünde; biri animasyon olmak üzere 4 adet film engelli vatandaşlarla buluşacak..

TÜRK SİNEMASI 100.YIL SERGİSİ

 

Türk Sineması’nın 100. Yıl kutlamaları, 21. Altın Koza Film Festivali’ne damga vuracak. Festival kapsamında, ülkemiz sinemasının 1914’den 2014’e kadar olan yolculuğu ile Adana’nın Türk Sineması’ndaki yerini anlatan özel bir sergi, sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 15 Eylül Pazartesi gününden itibaren 75. Yıl Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

 

SEVGİ KORTEJİ
Festivalin geleneksel bölümlerinde Sevgi Korteji, 18 Eylül Perşembe günü, saat 18.30’da yapılacak.

Etkinlik kapsamında festival nedeniyle Adana’da bulunan sanatçılar, şehir merkezinde ki tur ise halk ile buluşacak.

Her yıl coşkuyla kutlanan Sevgi Korteji bu yıl özel gösterilerle hazırlanıyor.

 

FESTİVAL KONSERLERİ
Festival kapsamında Adana ve çevre ilçelerde çeşitli konserler düzenlenecek.

Konser programı şöyle:
15 Eylül 2014 Pazartesi / Volkan Konak Festival Özel Konseri
Saat
: 20.30
Sunucu: Ece Vahapoğlu
Yer: İstasyon Meydanı

17 Eylül 2014 Çarşamba / Soner Sarıkabadayı
Yer
: Kozan

18 Eylül 2014 Perşembe / Saat: 20.30

Halk Konseri ve Havai Fişek Gösterileri

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Haluk Levent
“Çukurova Türküleri ve Film Müzikleri”
Şef: Emin Güven Yaşlıçam
Sunucu: Vatan Şaşmaz
Yer: Mimar Sinan Amfi Tiyatro

17 Eylül 2014 Perşembe / Kozan İlçesi/ Konser: Soner Sarıkabadayı

17 Eylül 2014 Perşembe / Adana Seyhan İlçesi/ Konser: Yusuf Güney

18 Eylül 2014 Perşembe / Sarıçam İlçesi/ Konser: Atilla Taş

19 Eylül 2014 Cuma / Çukurova İlçesi / Konser: Mehmet Erdem

21 Eylül 2014 Pazar / Ceyhan İlçesi / Konser: Burcu Güneş                                                                                          

 

Hikers

 

Okunma 14509 defa Son Düzenlenme Perşembe, 11 Eylül 2014 12:10